Preskoči na vsebino
RIC Slovenska Bistrica
Dostopnost Navigacija
 

Javni razpis za spodbujanje projektov zadružništva in socialne ekonomije ter za zagon socialnega podjetništva

Rok za oddajo: 14. 03. 2025
Razpis je namenjen razvoju projektov, ki prispevajo k zagotavljanju novih ali izboljšanih blaga in storitev z družbenimi učinki ter k zagonu socialnih podjetij.

 

Datum objave: 7. 2. 2025

Rok za prijavo: 14. 3. 2025 do 23.59

Institucija: Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport

Povezava do javnega razpisa

 

Namen javnega razpisa je spodbujanje organizacij socialne ekonomije pri razvoju projektov, ki ustvarjajo družbene učinke na trgu, skladno z načeli socialne ekonomije in poslovnimi modeli socialnega podjetništva. Razpis je osredotočen na podporo razvoja projektov, ki prispevajo k zagotavljanju novih ali izboljšanih blaga in storitev z družbenimi učinki ter k zagonu socialnih podjetij.

Javni razpis je razdeljen na dva sklopa:

V okviru javnega razpisa so predvidena štiri odpiranja, in sicer eno v vsakem letu od leta 2025 naprej.

Cilj javnega razpisa

Javni razpis spodbuja razvoj socialne ekonomije in socialnih podjetij, ki prispevajo k reševanju družbenih, okoljskih in gospodarskih izzivov ter spodbujajo družbene inovacije. Cilji razpisa so krepiti sposobnosti subjektov socialne ekonomije, zagotavljati dodatno ponudbo blaga in storitev v javnem interesu ter ustvarjati možnosti zaposlovanja in socialne vključenosti ranljivih skupin.

Cilj sklopa A je spodbujanje obstoječih organizacij socialne ekonomije pri razvoju novih in izboljšanih storitev ali blaga, ki prispevajo k doseganju ciljev Strategije razvoja Slovenije 2030 in razvoju srebrne ekonomije. V sklopu A bo predvidoma izbranih 10 projektov na posameznem odpiranju, pri čemer morajo prijavitelji, ki niso socialna podjetja, do konca projekta pridobiti status socialnega podjetja. V okviru projekta bosta podprti največ dve novi delovni mesti.

Cilj sklopa B je podpora zagonskim socialnim podjetjem, ki uvajajo družbene inovacije in prispevajo k razvoju srebrne ekonomije. V sklopu B bo predvidoma izbranih 10 socialnih podjetij v zagonski fazi, pri čemer je predvidena ena zaposlitev za polovični delovni čas.

Cilji razpisa so usklajeni s Slovensko strategijo trajnostne pametne specializacije (S5), ki spodbuja razvoj družbenih inovacij in srebrne ekonomije, ter prispeva k trajnostnemu družbenemu in gospodarskemu razvoju. Prijavitelji lahko na posameznem odpiranju oddajo največ eno vlogo.

Predmet javnega razpisa

Predmet sklopa A je sofinanciranje projektov zadružništva in socialne ekonomije, usmerjenih v razvoj novih storitev in blaga na trgu ali njihovo bistveno nadgradnjo. Projekti bodo reševali izzive na enem od prednostnih področij Slovenske strategije trajnostne pametne specializacije (S5) ali na horizontalni ravni S5, to je na področju razvoja družbenih inovacij in/ali srebrne ekonomije, ter prispevali k doseganju ciljev Strategije razvoja Slovenije 2030.

Predmet sklopa B je sofinanciranje zagona dejavnosti socialnih podjetij, katerih projekti bodo reševali izzive na enem od prednostnih področij S5 ali na horizontalni ravni S5, predvsem na področju razvoja družbenih inovacij in/ali srebrne ekonomije, ter prispevali k doseganju ciljev Strategije razvoja Slovenije 2030.

Upravičenci

Na javni razpis se lahko, skladno s pogoji, prijavijo na sklop A subjekti socialne ekonomije, opredeljeni v ZSocP, torej registrirana socialna podjetja, zadruge, invalidska podjetja, zaposlitveni centri in nevladne organizacije (društva, zavodi, ustanove), ki niso ustanovljeni izključno z namenom pridobivanja dobička, imajo sedež, poslovno enoto ali podružnico v Republiki Sloveniji ter so registrirani za opravljanje gospodarske dejavnosti. Za prijavitelje, ki imajo pravnoorganizacijsko obliko društva, zavoda ali ustanove, je pogoj, da imajo status nevladne organizacije v javnem interesu, pridobljen v skladu z Zakonom o nevladnih organizacijah.

Na sklop B se lahko prijavijo le registrirana socialna podjetja.

Upravičenci morajo biti nepridobitne pravne osebe, registrirane za gospodarsko dejavnost, s sedežem v Sloveniji, in izpolnjevati načela socialne ekonomije.

Upravičeni stroški

Upravičeni stroški vključujejo stroške plač, povračil stroškov dela, in preostale upravičene stroške v pavšalnem znesku 40 odstotkov stroškov dela. Stroški morajo biti neposredno povezani s projektom, pripoznani skladno s skrbnostjo dobrega gospodarja ter nastali v obdobju upravičenosti.

Več informacij in razpisna dokumentacija

 

Nazaj na seznam
 Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo Logo LogoBREZPLAČNO ENERGETSKO SVETOVANJE Logo