Sociolab
Naziv projekta:
AKTIVNO IN POVEZANO ZA NOVA DELOVNA MESTA IN VKLJUČUJOČO DRUŽBO - SOCIOLAB
Če vas zanima socialno podjetništvo ali zadružništvo, iščete možnosti sodelovanja na tem področju ali bi se želeli vključiti v katero od aktivnosti, ki jih omogoča program podpore v okviru projekta SocioLab, ste vljudno vabljeni, da se nam pridružite.
- pomoč pri identifikaciji in razvoju poslovne ideje,
- pomoč pri ustanavljanju socialnega podjetja ali zadruge,
- osebno mentorstvo pri vstopu na trg oz. širitvi poslovanja obstoječe zadruge ali socialnega podjetja,
- možnost vaše neposredne promocije na sejmih, koferencah in drugih dogodkih v okviru projekta SocioLab,
- vključitev v izboraževalni prgram ter specialistično indiviualno svetovanje.
SPLOŠNO O PROJEKTU:
Namen in cilji projekta
Operacija – projekt »Aktivno in povezano za nova delovna mesta in vključujočo družbo – SocioLab« je namenjen vzpostavitvi celovitega ekosistema za krepitev potencialov posameznikov, iniciativ in skupnosti z namenom razmaha socialne ekonomije (socialnih podjetij in zadrug) ter s tem povezanega ustvarjanja in ohranjanja kvalitetnih in trajnih delovnih mest v sektorju socialne ekonomije ter širitve ponudbe dostopnih (družbeno) inovativnih produktov (storitev in proizvodov), ki bodo zagotavljali večjo socialno vključenost ranljivih skupin, prispevali k zmanjševanju revščine in večanju kvalitete življenja ter gospodarskemu in družbenemu razvoju v Podravski regiji.
Operacija – projekt SocioLab je bil neposredno potrjen v Dogovoru za razvoj Podravske razvojne regije v programskem obdobju 2014–2020 za cilj naložbe za rast in delovna mesta. Tako projekt, kot projektno partnerstvo sta bila predhodno potrjena s strani Razvojnega sveta regije Podravje, prav tako pa so vsi projektni partnerji člani regijske razvojne mreže Podravja.
Ključne aktivnosti projekta
Operacija je zasnovana tako, da zagotavlja ustrezen in celovit socialno-podjetniški ekosistem s programi, ki zagotavljajo aktiviranje potencialov, motiviranje prebivalstva in ciljnih skupin ter osveščanje o pomenu zaposlovanja ranljivih skupin v sektorju socialne ekonomije, izgrajevanje kompetenc deležnikov in strokovne javnosti z namenom podpore in razvoja sektorja SE v regiji, prepoznavanje priložnosti, generiranje družbenih inovacij, socialno podjetniških idej in podjemov, izgrajevanje (socialno) podjetniških skupnosti in kompetenc za zagon in rast ter zaposlovanje v sektorju. Ključne vsebinske aktivnosti so razdeljene v tri sklope:
- opolnomočenje skupnosti za razvoj socialne ekonomije in družbenega inoviranja;
- aktiviranje in motiviranje prebivalstva, generiranje družbeno inovativnih, socialno podjetniških in zadružnih idej in podjemov;
- program podpore ciljnim skupinam in socialnim podjetjem ter zadrugam pri zagonu in rasti.
Projekt bo v obdobju 2018−2022 vodil k rezultatu / učinkom
- Vzpostavljen ekosistem (regijski mrežni laboratorij) za socialno ekonomijo v Podravski regiji.
- Vzpostavljenih 5 območnih informacijskih točk.
- Izvedeno diagnosticiranje stanja in pripravljeni razvojni načrti.
- Izvedena usposabljanja in mentorstvo / coaching za vsaj 30 organizacij v sektorju socialne ekonomije.
- Vključenih vsaj 200 oseb v programe usposabljanja.
- Izvedena podpora pri ustvarjenih ali ohranjenih vsaj 40 novih delovnih mest v socialnih podjetjih in zadrugah.
- Razvit 1 program z gradivi in Izvedba programa podpore – usposabljanje in mentorstvo / coaching pri zagonu socialno-podjetniških in družbeno inovativnih podjemov.
- Izvedena podpora pri razvoju vsaj 30 družbeno inovativnih produktov.
- Izvedba 4 nagradnih natečajev za najbolj družbeno inovativen socialno-ekonomski podjem regije Podravje in 2 nagradnih natečajev za naj etičnega investitorja.
- Izvedba promocijske kampanje in 4 predstavitvenih sejmov z dnevi odprtih vrat podjetij v sektorju socialne ekonomije.
- Izvedba mednarodne strokovne konference.
Ciljne skupine
- Deležniki socialnega podjetništva: (potencialni) podjetniki, socialni podjetniki, zadružniki, osebe, ki zaganjajo socialna podjetja in zadruge ali delujejo v le-teh in iniciative (socialno podjetniške iniciative, socialna podjetja, zadružne iniciative, zadruge) v vseh fazah razvoja).
- Osebe zaposlene v podpornem okolju za socialno ekonomijo – strokovno in tehnično osebje ter izvajalci storitev in programov podpornega okolja za (socialno)podjetništvo, zadružništvo in družbeno inoviranje.
- Deležniki lokalnega okolja, osebe predstavniki samoupravnih lokalnih skupnosti, javnih zavodov ter razvojnih organizacij v lokalnih okoljih ter širša javnost.
Posredno bomo z operacijo nagovarjali tudi druge ciljne skupine: brezposelne in iskalce zaposlitve, študente, mlade, starejše ter pripadnike ranljivih družbenih skupin (osebe, ki tvegajo socialno izključenost, starejši iz socialno ogroženih okolij, skupine prebivalstva z večjim tveganjem revščine).
Operacijo »Aktivno in povezano za nova delovna mesta in vključujočo družbo – SocioLab« sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.
Povezave: